aliafshaari

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

دلیل آتش زدن سینما رکس آبادان به روایت شیخ علی تهرانی

Leave a comment

13920413125851281 PhotoL1 دلیل آتش زدن سینما رکس آبادان به روایت شیخ علی تهرانی

آیت‌الله نوری همدانی در دیدار با حسن روحانی و مصطفی پور محمدی

محمد نوریزاد در تاریخ ۲۱ آبانماه ۱۳۹۲ در سایت رسمی‌ خود  دیدار با شیخ علی‌ تهرانی‌ را اینطور شرح میدهد: هفته ی پیش رفتم به دیدن شیخ علی تهرانی. گمان من براین بود که وی سالها پیش از دنیا رفته. ویا آنجا که دخترانش گفتند: نخیر، زنده است، تصورم بدین سوی رفت که احتمالاً او را رنجورو ازپای افتاده خواهم دید. اما وقتی وی را دیدم، جانانه جا خوردم. شما شیخ علی تهرانی را جوانی چالاک وترو فرزبدانید که صورتش با عبورشتابناک زمان به کهنسالی فروشده. وگرنه اوهیچ ازیک جوان تند وتیز وپرتحرک کم ندارد. جثه ای لاغرو قدی کوتاه و عمری رفته و خاطراتی بهم پیوسته. ازآن دیدار، تنها به یک سخن بسنده می کنم. اوگفت:

قبل ازپیروزی انقلاب، روزی که خبررسید سینما رکس آبادان را به آتش کشیده اند ودهها نفریکجا سوخته وذغال شده اند، من و نوری همدانی وجمعی دیگردرمحفلی نشسته بودیم. زهراین خبرکه به جان مجلس نشست، نوری همدانی سرش را به من نزدیک کرد و دم گوشم گفت: این کارِ ما بوده. پرسیدم: چرا؟ گفت: چون بما خبررسیده بود که خوزستان ساکت است و با انقلاب همراه نیست وکارکنان صنعت نفت نیزبه اعتصابیون نپیوسته اند. ما باید هم مردم را وهم کارکنان شرکت نفت را تحریک می کردیم. شیخ علی تهرانی ادامه داد: بعد ازانقلاب من دادستان بودم. برای آشکارشدن فاجعه ی سینمارکس به آبادان رفتم. آنجا بود که دانستم چندنفری را سرضرب گرفته واعدام کرده اند و پرونده ی آن فاجعه را بسته اند.

lahouti kayhan دلیل آتش زدن سینما رکس آبادان به روایت شیخ علی تهرانی

آیت‌الله لاهوتی: سینمای قم در زمان شاه به دستور احمد خمینی منفجر شد.
حاج احمد خمینی به دلیل علاقه شدیدش به واژگونی رژیم سابق و برای اینکه به رژیم بفهماند روحانیت زنده است، دستور انفجار سینمای قم را صادر کرد.

تا کنون افراد زیادی شهادت داده اند که آتش سوزی سینما رکس توسط نزدیکان روح الله خمینی برنامه ریزی شده است.

یکی‌ از این افراد آیت‌الله لاهوتی بود که کاملا آشکار در مصاحبه اختصاصی با روزنامه کیهان در آذر ۱۳۵۸  گفت: حاج احمد خمینی به دلیل علاقه شدیدش به واژگونی رژیم سابق و برای اینکه به رژیم بفهماند روحانیت زنده است، دستور انفجار سینمای قم را صادر کرد.

 آیت‌الله لاهوتی در آبانماه ۱۳۶۰  به دستور لاجوردی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. چند روز بعد خبر مرگ وی بر اثر سکته اعلام شد، خانوادهٔ لاهوتی در مصاحبه با هفته‌نامهٔ شهروند امروز (شماره ۷۰) اعلام کردند که بنا به گزارش پزشکی قانونی در معده وی اثر سم استریکنین وجود داشت و وی به مرگ طبیعی نمرده بود.

دکتر حمید لاهوتی، فرزند بزرگ آیت‌الله لاهوتی، در مصاحبه‌ای که منجر به توقیف هفته نامه “شهروند امروز” شد، تنها گوشه کوچکی از پشت پرده بزرگ رازهای پنهان فاجعه دهه ۶۰ و حکومت اعدام و ترور را بالا زد. او در این مصاحبه نه تنها به ارتباط‌های آیت الله لاهوتی با هاشمی رفسنجانی، سید احمد خمینی و شخص آیت الله خمینی اشاره می کند، بلکه برای نخستین بار فاش می کند که پدرش به دستور لاجوردی دستگیر و به اوین منتقل شد و در آنجا با زهر “استرکنین” به قتل رسید. وقتی علیرغم همه این فجایع و تسویه حساب‌ها و تصفیه‌های حکومتی؛ اعدام‌ها و ترورهای حکومتی، کسانی در جمهوری اسلامی ادعا می کنند “این انقلاب برخلاف همه انقلاب‌ها دست به کشتار نزد” باید پرسید: بعدها که تاریخ واقعی انقلاب را بنویسند، این ادعای را بعنوان دروغ و فریبی در ادامه همه دروغ و فریب‌های دیگر ثبت خواهند کرد.

یکی‌ دیگر از افرادی که پرده از دست داشتن نزدیکان خمینی در این جنایت برداشت محمد صفوی از فعالین کارگری آبادان که از شاهدین این فاجعه بود.  محمد صفوی در زندان با حسین تکبعلی زاده تنها بازمانده عوامل اچرایی این جنایت گفتگو داشته است، می گوید سینما رکس توسط عوامل اسلام گرای طرفدار آیت اله خمینی آتش زده شد و به سوختن ۶۰۰ انسان انجامید …

 این  یادداشت توسط آقای محمد صفوی به مناسبت ۳۵ مین سالگرد فاجعه هولناک آتش سوزی سینما رکس آبادان نوشته شده است. در این جنایت ۶۰۰ نفر انسان قربانی نقشه ی جنایتکارانه‌ای شدند که عوامل مذهبی طرفدار آیت اله خمینی انجام دادند و آن را به حساب حکومت شاه نوشتند. محمد صفوی اندکی بعد از آتش زدن سینما رکس، خود را به مقابل این سینما رسانده و می گوید بسیاری از ادعاهای طرح شده در دادگاه، دروغ بوده است. او در زندان با تنها بازمانده ی اجرایی این جنایت ملاقات کرده است. در این مقاله محمد صفوی تلاش تارنمای «تاریخ ایرانی» برای تبرئه مسببین واقعه ی آتش سوزی سینما رکس آبادان را مورد بررسی قرار داده است.

تارنمای« تاریخ ایرانی» که زیر نظر”سید محمدصادق خرازی” ، اداره می شود اخیرا طی دهها مقاله به “تاریخ نگاری” این فاجعه پرداخته است. در این مجموعه که شامل بیش از ده مطلب است مصاحبه‌ای نیز با موسوی تبریزی، قاضی دادگاه ویژه سینما رکس انجام شده است. با خواندن مطالب و مصاحبه مشخص است که هدف اصلی مسئولان و نویسندگان این “تارنما” چنین است که با تاریخ نگاری یکسویه و ایده ئولوژیک، بدون ارائه مدرک و دلیل محمکه پسند، علت فاجعه سینما رکس آبادان را به موجودات خیالی یا چند روان پریش که به رژیم گذشته و “ساواک” یا “موساد” اسراییل رابطه داشته اند نسبت دهد. به این جهت تلاش اصلی این “تارنما” نه شفاف سازی و ثبت واقعیتها است، بلکه ایجاد ابهام بیشتر در این پرونده است. تلاشی هدفمند که میخواهد با تاریخنگاری ایده ئولوژیک – “اسلامی” مسببین واقعی آتش سوزی سینما رکس آبادان را تبرئه نماید .

 

%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF %D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82 %D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8C %D8%AE%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C دلیل آتش زدن سینما رکس آبادان به روایت شیخ علی تهرانی

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s